خانه / مشاوره یادگیری Reading / راه کار های تقویت مهارت ریدینگ (آپدیت ۹۹)

راه کار های تقویت مهارت ریدینگ (آپدیت ۹۹)

راه کار های تقویت مهارت ریدینگ (آپدیت ۹۹)Reviewed by سید‌یاسر موسوی on Nov 20Rating: 5.0

عنوان مقاله: راه کار های تقویت مهارت ریدینگ

دسته مقالات: آموزشی

پس از مطالعه این مقاله: با نکاتی آشنا خواهید شد که قطعا شما را در مسیر تقویت مهارت ریدینگ یاری خواهد کرد. 

توصیه تیک لرن ۲۴: اگر می خواهید درباره آزمون آیلتس اطلاعات بیشتری کسب کرده و دوره آموزشی خود را برای شرکت در آزمون آیلتس آغاز کنید، توصیه می کنیم مقاله تدریس خصوصی آیلتس در مشهد را مطالعه فرمایید.

 

مقدمه راه کار های تقویت مهارت ریدینگ

یکی از چالش هایی که زبان آموزان همواره با آن دست و پنجه نرم می کنند، سوال های ریدینگ است. بسیاری از زبان آموزان بر این عقیده هستند که جواب دادن سوال های ریدینگ سخت ترین کار ممکن است همیشه به دنبال روشی برای تقویت مهارت ریدینگ هستند. اما بیشتر اوقات آن ها نمی دانند متن ریدینگ را چگونه باید مطالعه کنند! همین باعث می شود که در جواب دادن سوال ها ناموفق باشند که این باعث نا امیدی آن ها خواهد شد. 

امروز تصمیم گرفتم در این مقاله به شما نکاتی را یادآوری کنم که می تواند به شما کمک شایانی در زمینه تقویت مهارت ریدینگ کند. امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده و سوالات ریدینگ را برای شما آسان تر کند.

 

راه کار های تقویت مهارت ریدینگ

همان طور که گفته شد، بخش ریدینگ برای بسیاری از افراد سخت است. اما در واقع ریدینگ به اندازه ای که به نظر می رسد سخت نیست. یکی از بزرگترین اشتباهات زبان آموزان در حین انجام سوال های ریدینگ این است که سعی می کنند تمام متن را به دقت بخوانند و روی تک تک کلمات تمرکز می کنند. در صورتی که این کار اصلا درست نیست. به عنوان مثال اگر در آزمون آیلتس بخواهید معنای تک تک کلمات را بفهمید، زمان زیادی را از دست خواهید داد و نمی توانید تمام سوالات را پاسح دهید. 

در هنگام انجام سوالات مربوط به ریدینگ، اولین کاری که باید بکنید، خواندن سوالات است. ابتدا باید سوال ها رو خوانده و زیر کلمات کلیدی آن خط بکشید. با این کار متوجه می شوید که در سوال ها چه چیزی از شما خواسته شده. زمانی که مقصود سوالات را بدانید، می توانید جواب ها را راحت تر از داخل متن پیدا کنید.

 

چگونه متن را بخوانیم؟ 

حالا که سوال ها را خوانده و کلمات کلیدی آن ها را پیدا کرده ایم، زمان این است که متن را بخوانیم. همان طور که گفتم، خواندن تمام متن و تمرکز روی تمام کلمات کار صحیحی نیست. زیرا این کار باعث اتلاف وقت می شود. اما سوال این است که چگونه باید متن را بخوانیم؟ 

 

تقویت مهارت ریدینگ
 

توصیه من این است که ابتدا یک نگاه کلی به متن بیاندازیم. یک دور متن را بدون تمرکز بالا و دقت روی تک تک کلمات مطالعه کنیم. سپس جملات اول هر پاراگراف را بخوانید. جمله اول هر پاراگراف Topic sentence نام دارد. این جمله مانند چتری بر روی پاراگراف است. زیرا با خواندن این جمله می فهمیم که در این بند در مورد چه موضوعی صحبت شده است. پس اول Topic sentence ها را می خوانیم. حالا می دانیم در هر پاراگراف چه موضوعی مورد بحث قرار گرفته است. از آن جایی که قبلا سوال ها را خوانده، می توانیم حدس بزنیم که جواب هر سوال در کدام بخش متن قرار دارد. اکنون سراغ همان بخش رفته و آن جا را با دقت می خوانیم تا جواب ها را پیدا کنیم. 

 

کلماتی که نمی دانیم را چه کنیم؟ 

در هر متن ریدینگ تعدادی کلمه جدید و سخت وجود دارد که ممکن است معنای آن ها را ندانیم. بیشتر زبان آموزان با دیدن این کلمات آرامش خود را از دست می دهند و چون نمی توانند معنی آن را بفهمند، نمی توانند روی بقیه متن تمرکز کنند. در صورتی که ندانستن این کلمات تاثیر چندانی در نمره ما نخواهد داشت. 

یکی از مهم ترین تکنیک هایی که در تقویت مهارت ریدینگ تاثیر دارد، تکنیک حدس کلمات است. این تکنیک به ما می گوید که اگر کلمه ای داخل متن هست که تا حالا آن را ندیده اید، ممکن است بتوانید معنی آن را حدس بزنید. شاید بپرسید چگونه این کار را باید انجام دهیم؟ 

به عنوان مثال، فرض کنید در وسط یک جمله کلمه ای وجود دارد که معنای آن را نمی دانید. حالا نباید روی همان کلمه توقف کنید. بلکه باید ادامه جمله و جمله بعد را بخوانید. این گونه می توانید تا حدود زیادی معنای کلمه را حدس بزنید. این کار به شما کمک می کند تا معنای تقریبی جملات را بفهمید. البته دقت داشته باشید که این کار اصلا ساده نیست. برای این که بتوانید این مهارت را در خود ایجاد کنید، باید متن های زیادی بخوانید و این کار را بسیار تمرین کنید.

 

درباره ی سید‌یاسر موسوی

سید یاسر موسوی
بنیانگذار و موسس گروه آموزشی تیک لرن24 هستم. بیشتر از 10 ساله که دارم در همه سطوح زبان انگلیسی تدریس می کنم. همیشه معلم بودن بهم حس خوبی رو میداده و یه آرزوی خیلی بزرگ داشتم، اونم این که بتونم زبان انگلیسی رو به صورت گسترده تری به همه مردم عزیز کشورم ارائه بدم. گروه آموزشی تیک لرن24 در نتیجه همون اشتیاق سوزان به وجود اومد. توی این سایت هر چیزی که در مورد آموزش زبان انگلیسی بشه را بهتون از صفر تا صدش رو ارائه خواهیم داد.

میخواهم شنبه های هر هفته آموزش های اختصاصی گروه تیک لرن 24 را در ایمیلم دریافت کنم

همچنین ببینید

آیا با کتاب داستان انگلیسی می توانیم ریدینگ خود را تقویت کنیم؟

گروه آموزش زبان انگلیسی تیک لرن ۲۴ قصد دارد تا در این مقاله شما را با چند نکته در مورد کتاب داستان های زبان انگلیسی اشنا کند تا با استفاده از آن ها بتوانید یادگیری بهتری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.