خانه / مشاوره یادگیری Reading / ۸ تا از مهم ترین روش های یادگیری ریدینگ (آپدیت بهمن ۹۷)

۸ تا از مهم ترین روش های یادگیری ریدینگ (آپدیت بهمن ۹۷)

۸ تا از مهم ترین روش های یادگیری ریدینگ (آپدیت بهمن ۹۷)Reviewed by سید‌یاسر موسوی on Jan 31Rating: 5.0

موضوع مقاله: روش های یادگیری ریدینگ

دسته مقاله: آموزشی

مدت زمان مطالعه مقاله: ۱۰ دقیقه

توصیه تیک لرن۲۴: —–

 

روش های یادگیری ریدینگ
 

حتی اگر در هفته ۱۵ کتاب انگلیسی هم بخوانید باز هم نمی توانید مهارت های خود را تقویت کنید, و در یادگیری زبان انگلیسی پیشرفت کنید. برای این که بتوانید مهارت های خواندن خود را تقویت کنید باید متنی را بخوانید که آنرا متوجه شوید.

برای تقویت مهارت خوانداری می توان از روش های یادگیری ریدینگ که گوناگونی بسیاری هم دارد کمک گرفت.

روش های یادگیری ریدینگ می تواند فهمیدن متن و درک و دریافت ما از خواندن باشد. حتی افراد حرفه ای هم ممکن است به خوبی نتوانند این کار را انجام دهند. پس برای این که بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید, باید تمرین های مناسبی را انجام دهید.

دلیل این که خواندن برای افراد سخت است می تواند متفاوت باشد. مثلا شاید شما کلمات کافی و مناسب یاد ندارید. یا وقتی که متن را می خوانید حواستان پرت می شود, و یا همه چیز را فراموش می کنید. یا شاید خواندن برای شما کسل کننده است.

ما همیشه به شما می گوییم که خواندن را باید زیاد تمرین کنید.البته این فقط یکی از روش های یادگیری ریدینگ می باشد. وقتی که این کار برای شما کسل کننده باشد نمی توانید آنرا به خوبی یاد بگیرید.

اگر در درک و دریافت از خواندن مشکل دارید برای تقویت کردن آن حتما باید وقت بگذارید. وقتی که این مهارت را یاد بگیرید می توانید از آن لذت ببرید.

روش های یادگیری ریدینگ کدام هستند و ما چگونه میتوانیم با استفاده از آن ها زبان خود را تقویت کنیم؟

 

روش های یادگیری ریدینگ
 

خواندن متن های انگلیسی از آنچه که فکر می کنید آسان تر است و همچنین یکی از بهترین و روش های یادگیری ریدینگ می باشد. این جا ما می خواهیم درباره استراتژی ها و روش های خواندن با شما بحث کنیم.

وقتی که می خواهید خانه ای را بسازید نمی توانید همه آنرا یک جا بسازید. کارکنان باید بخش های مختلف آنرا جداگانه بسازند. هم چنین باید از روشی به نام داربست سازی استفاده کنند تا بتوانند راحت تر خانه را بسازند.

داربست سازی یکی از روش های یادگیری ریدینگ و یادگیری زبان انگلیسی هم هست. در این روش برای این که بتوانید مهارت های خود را نقویت کنید باید ابتدا از چیز های پایه شروع کنید. با این روش می توانید توانایی ها و دانش خود را بهتر کنید.

این روش برای تقویت مهارت های خواندن و یادگیری زبان انگلیسی هم مناسب است. برای اینکه بدانید چه چیزی می خوانید ابتدا باید روی مهارت های دیگر تمرکز کنید. ابتدا باید سریع و آهسته خواندن را یاد بگیرید.
بهتر است خواندن کتاب های سخت را متوقف کنید. دیگر وقت آن رسیده است که کتاب های مناسب برای سطح خودتان را پیدا کنید.
آسان و آهسته شروع کنید و کم کم در یادگیری زبان انگلیسی پیشرفت کنید.

نکات زیر به شما کمک می کنند تا مهارت های خود را تقویت کنید.

روش های یادگیری ریدینگ: همیشه زمانی مخصوص برای خواندن داشته باشید

 

روش های یادگیری ریدینگ
 

یکی از بهترین روش های یادگیری ریدینگ خواندن است. خواندن برای سرگرمی می تواند در هر زمانی صورت گیرد. شما می توانید کتاب های سرگرمی را در اتوبوس و هر جایی که می خواهید بخوانید.

اما اگر می خواهید برای بهتر شدن و یادگیری زبان انگلیسی بخوانید باید تمرکز کنید.

این یعنی باید برای خواندن یک زمان خاص تعیین کنید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید بهتر تمرکز داشته باشید. در این زمان باید خانه ساکت باشد تا حواستان پرت نشود.

باید روزانه ۳۰ دقیقه روی خواندن تمرکز کنید. هرچه بشتر بخوانید می توانید بهتر شوید.

یک مکان ساکت و راحت پیدا کنید. نور آن جا باید برای خواندن مناسب باشد.

هر چیزی را که فکر می کنید به آن نیاز دارید را قبل از این که بنشینید تهیه کنید. برای مثال ممکن است به دیکشنری و دفترچه نیاز پیدا کنید وباید آنرا قبل از نشستن فراهم کنید.

برای مدت زمان خواندن تصمیم گیری کنید.

وسایل الکترونیکی خود را بی صدا کنید.

شاید آخرین کار خیلی ضروری نباشد اما بهتر است این کار را انجام دهید.

وقتی که زمان مشخصی برای خواندن داشته باشید مغز شما برای تمرکز بیشتر اماده خواهد بود.

روش های یادگیری ریدینگ انواع مختلفی دارند. انجام کار هایی که گفته شده از پایه های یادگیری است و میتواند نقش بسزایی در یادگیری شما داشته باشد.

روش های یادگیری ریدینگ: کتاب های مناسب بخوانید

 

روش های یادگیری ریدینگ
 

اگر از کتاب های علمی تخیلی خوشتان نمی آید بهتر است آنها را نخوانید.

وقتی که می خواهید کتابی را بخرید باید به دو چیز توجه داشته باشید.

 • آیا به آن علاقه دارید؟
 • آیا این کتاب مناسب سطح شما است؟

هر زمان که خواستید مطالعه کنید باید کتاب هایی را بخوانید که از خواندن آن لذت می برید. این یکی از مهم ترین روش های یادگیری ریدینگ است. هم چنین باید کتاب هایی را انتخاب کنید که با خواندن آنها مشکل ندارید. برای اینکه بتوانید به خوبی یاد بگیرید باید خود را به چالش بکشید. اما نباید این کار را با کتاب های خیلی سخت انجام دهید.

روش های یادگیری ریدینگ: حین خواندن و بعد از آن از خود سوال بپرسید

 

روش های یادگیری ریدینگ
 

برای فهمیدن متن لازم نیست فقط آن را بخوانید.

بعضی از کار ها هستند که می توانید آنها را قبل و حین و بعد از خواندن انجام دهید تا متن را بهتر بفهمید. این کار ها از مهم ترین روش های یادگیری ریدینگ به شما میروند.

۱-قبل از این که متن را بخوانید آنرا اسکن کنید. یعنی این که نگاهی سریع به آن بیاندازید. در این جا نباید تک تک کلمات را بخوانید.

۲-وقتی که متن را خواندید دوباره آنرا اسکن کنید. این بار سعی کنید آن را خلاصه کنید. سعی کنید درباره متن جملاتی بنویسید.

فکر کردن درباره متن به شما کمک می کند تا بفهمید چه مقدار از متن را متوجه شده اید.

قبل از این که بخواهید خواندن را شروع کنید می توانید این سوال ها را از خودتان بپرسید.

 • آیا موضوع و تیتر هم وجود دارد؟
 • نام هایی که در متن آمده است کدامند؟
 • آیا دیالوگ های زیادی در متن وجود دارد؟
 • آیا پاراگراف ها کوتاهند یا بلند؟
 • بعد از این که متن را خواندید, می توانید این سوال ها را از خودتان بپرسید تا مطمئن شوید که متن را فهمیده اید؟
 • متن درباره چه بود؟
 • نکات مهم ذکر شده در متن چه بود؟
 • آیا چیزی باعث شوکه شدن شما شد؟
 • آیا بخشی بود که شما به خوبی آنرا متوجه نشدید؟
 

روش های یادگیری ریدینگ: ابتدا باید حرفه ای شوید

 

روش های یادگیری ریدینگ
 

خواندن, جذاب, است.

در جمله بالا هر دفعه که توقف کردید چه حسی داشتید؟

حالا تصور کنید اگر بخواهید کل متن را همین گونه بخوانید و بعد از هر کلمه توقف کنید چه حسی دارید. در این حالت فهمیدن کمی سخت خواهد بود مگر نه؟

وقتی که متن را به صورت کلمه به کلمه می خوانید فهمیدن کمی سخت می شود. برای این که بتوانید راحت تر متن را بفهمید, باید جملات را به صورت کامل بخوانید. برای همین است که قبل از خواندن باید حرفه ای باشید. این نکته بسیار مهم یکی از روش های یادگیری ریدینگ می باشد.

حرفه ای بودن یعنی این که تا چه حد می توانید متن را به خوبی بخوانید. وقتی که با چشمان خود متن را می خوانید, باید بتوانید ریتم و آهنگ متن را حس و درک کنید. باید حس کنید در حال مکالمه واقعی هستید.

برای این که حرفه ای شوید می توانید کتاب های ساده را انتخاب کنید, و کمی روی آن وقت بگذارید و تمرین کنید. اگر حرفه ای شدن را الان امتحان کنید می توانید در آینده عملکرد بهتری داشته باشید.

روش های یادگیری ریدینگ: وقتی که یاد گرفتید سریع بخوانید باید آهسته خواندن را شروع کنید

 

روش های یادگیری ریدینگ
 

وقتی که کمی حرفه ای شدید و توانستید متن را به خوبی بخوانید, دیگر نباید نگران سرعت خواندن باشید. بهتر است متن را آهسته بخوانید تا بتوانید درباره مفهوم آن فکر کنید.

درست است. حالا که می توانید سریع بخوانید باید آهسته خواندن را هم تمرین کنید. به جای این که متن را با سرعت بخوانید به معنی آن توجه داشته باشید. این نوع از روش های یادگیری ریدینگ میتواند برای شما بسیار کاربردی باشد.

یکی از روش هایی که می توانید با استفاده از آن سرعت خود را کاهش دهید, این است که با صدای بلند بخوانید. با این کار نه تنها می توانید خواندن را تمرین کنید بلکه روی تلفظ ها هم می توانید کار کنید. روی گفتن هر کلمه دقت کنید.

اگر نمی توانید متن را با صدای بلند بخوانید بهتر است بعد از هر پاراگراف توقف داشته باشید و درباره آن فکر کنید.

هم چنین می توانید درباره سوال هایی که برایتان پیش می آید یادداشت برداری داشته باشید.

روش های یادگیری ریدینگ: زیاد سوال بپرسید

سوال کردن یکی از روش های یادگیری ریدینگ می باشد. تا جایی که می توانید از خودتان سوال بپرسید. هر چه بیشتر بپرسید می توانید درک عمیق تری از متن داشته باشید.

پرسیدن سوال به شما کمک می کند تا متن را بهتر بفهمید.


سوالاتی از قبیل :

الان چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟
چه کسی دارد صحبت می کند؟
چرا او این کار را کرد؟
به چه چیزی فکر می کند؟

یک دفترچه یادداشت و خودکار به همراه خود داشته باشید. هر سوالی که به ذهنتان رسید آن را روی کاغذ بنویسید.

وقتی که متن را خواندید به سوالات بازگردید. ببینید به چند تا از سوالات می توانید پاسخ دهید. اگر هنوز نمی توانید به بعضی سوال ها پاسخ دهید,باید دوباره به متن بازگردید تا جواب ها را پیدا کنید.

 

روش های یادگیری ریدینگ: دوباره متن را بخوانید

 

روش های یادگیری ریدینگ
 

گاهی اوقات فقط یک بار خواندن برای فهمیدن کافی نمی باشد. اگر متنی را که دارید می خوانید سخت است یا حتی نیست باید آنرا دوباره بخوانید. این کار به شما کمک می کند تا درک بهتری داشته باشید.

دوباره خواندن زمانی کار آمد است که کلمه ای را می خوانید ولی نمی توانید معنی آنرا بفهمید. هم چنین می توانید با انجام این کار چیز هایی را که در دفعه اول نفهمیده اید را متوجه شوید.

متن های کوتاه را پیدا کنید. متن هایی که چند پاراگراف بیشتر ندارند. این متن ها میتوانند درباره هر چیزی که می خواهید باشند.

روش های یادگیری ریدینگ: انواع زیادی از متن را بخوانید

 

روش های یادگیری ریدینگ
 

یک از روش های یادگیری ریدینگ که می تواند توانایی ریدینگ و یا خواندن شما را تقویت کند, خواندن انواع زیادی از متن های گوناگون می باشد. امروزه ما فقط کتاب و روزنامه نمی خوانیم. ایمیل و وبلاگ و توییت. هر چه بیشتر بخوانید می توانید زبان خود را قوی تر کنید.

فقط اخبار نگاه نکنید و کتاب نخوانید. سعی کنید همه چیز را بخوانید. مجله مورد علاقه خود را پیدا کنید. در فیس بوک مطالب جالب پیدا کنید و …. .

 

حتما بخوانید : اهمیت و روش ساخت فلش کارت مکالمه زبان انگلیسی برای موفیقت در آزمون آیلتس.

برای بررسی روش آموزش زبان نصرت و مقایسه آن با روش گروه آموزش زبان تیک لرن ۲۴ کلیک کنید.

برای مشاوره آنلاین رایگان کلیک کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت برنامه ای خاص خودتان را برایتان ارسال کنند تا به سطحی عالی در زبان انگلیسی برسید.  

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در ارتباط باشید.

 ما منتظر پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

درباره ی سید‌یاسر موسوی

سید یاسر موسوی
بنیانگذار و موسس گروه آموزشی تیک لرن24 هستم. بیشتر از 10 ساله که دارم در همه سطوح زبان انگلیسی تدریس می کنم. همیشه معلم بودن بهم حس خوبی رو میداده و یه آرزوی خیلی بزرگ داشتم، اونم این که بتونم زبان انگلیسی رو به صورت گسترده تری به همه مردم عزیز کشورم ارائه بدم. گروه آموزشی تیک لرن24 در نتیجه همون اشتیاق سوزان به وجود اومد. توی این سایت هر چیزی که در مورد آموزش زبان انگلیسی بشه را بهتون از صفر تا صدش رو ارائه خواهیم داد.

میخواهم شنبه های هر هفته آموزش های اختصاصی گروه تیک لرن 24 را در ایمیلم دریافت کنم

همچنین ببینید

نکات ریدینگ آزمون آیلتس

کدام نکات ریدینگ آزمون آیلتس در نمره مفید اند؟ (آپدیت ۹۸)

در این پست گروه آموزش زبان انگلیسی تیک لرن۲۴، چند مورد از نکات ریدینگ آزمون آیلتس را برای شما بازگو میکند تا نمره خوبی را از این بخش بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *