خانه / مقالات مشاوره ای / روش های تقویت حافظه (آپدیت ۹۹)

روش های تقویت حافظه (آپدیت ۹۹)

روش های تقویت حافظه (آپدیت ۹۹)Reviewed by سید‌یاسر موسوی on Oct 1Rating: 5.0روش های تقویت حافظه

عنوان مقاله: روش های تقویت حافظه

دسته مقالات: مشاوره ای

پس از مطالعه این مقاله: می توانید با روش های تقویت حافظه آشنا شوید و حافظه ی خود را بهبود بخشید. اگر به دنبال تقویت حافظه خود هستید با چند راهکار بسیار ساده در طول روز می توانید همیشه هوشیار باشید.

پیشنهاد تیک لرن ۲۴: اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در رابطه با یادگیری زبان انگلیسی کسب کرده و آموزش خود را شروع کنید می توانید مقاله تدریس خصوصی زبان انگلیسی در مشهد را مطالعه فرمایید.

 

مقدمه روش های تقویت حافظه

دوستان عزیز سلام. امیدوارم که روز خوبی داشته باشید و از یادگیری زبان انگلیسی نهایت لذت را ببرید.

یکی از سوالاتی که خیلی از من پرسیده می شود این است که من سال ها حافظه خوبی داشته ام و می توانستم همه چیز را به خوبی به خاطر بسپارم. اما مدتی است که این توانایی را از دست داده ام و در حفظ کردن محتوا ها به مشکل میخورم.

امروز در این مقاله آموزشی قصد داریم تا شما را با بهترین روش های تقویت حافظه آسنا سازیم .

 

روش های تقویت حافظه

فاکتور های مختلفی هستند که در از دست دادن و یا کم شدن حافظه شما موثر هستند. یکی از این فاکتور ها باور های ما و تلقین کردن است. گفتن کلماتی مانند من دیگر پیر شده ام، دیگر نمیتوانم مانند قبل باشم و من دیگر نمیتوانم همه چیز را به خاطر بسپارم می تواند تاثیر بسزایی در میزان حافظه شما داشته باشد.
به جای این که به خود تلقین کنیم که حافظه خود را از دست داده ایم، باید از یک تکنیک دیگر استفاده کنیم. وقتی مطلبی را فراموش می‌کنیم، باید با خود بگوییم که حتما آن مطلب سخت و فرار بوده است و به همین دلیل آن را فراموش کرده ام. یا می توانید بگویید شاید مطلب را به خوبی مطالعه نکردم و به همین دلیل دیگر آن را به خاطر نمی آورم.

شما باید همیشه به این جمله معروف دقت داشته باشید. نگویید فراموش کرده ام، بگویید اصلا به خاطر نسپردم.
افراد بسیار زیادی هستند که حافظه قوی ندارند اما با تمرین و با استفاده از تکنیک های مناسب، این توانایی را به خوبی در خود ایجاد می کنند.

آیا تغذیه در تقویت حافظه موثر است؟

یکی دیگر از عواملی که در میزان حافظه شما موثر است، تغذیه شماست. همان طور که در طب سنتی هم بار ها اشاره شده است، هر فرد مزاج منحصر به فرد خود را دارد.
اگر می خواهید از حافظه خود به خوبی استفاده کنید، ابتدا باید مزاج خود را پیدا کنید. برای دسترسی به این امر میتوانید به اطبای سنتی مراجعه فرمایید. با توجه به مزاج خود، بعضی از غذا ها می‌توانند برای شما مضر، مفید و یا خنثی باشند. حال باید توجه داشته باشید که ما نمی‌گوییم فقط غذا های مفید بخورید و از خوردن غذا های مضر کاملا پرهیز کنید. اما باید در تغذیه خود تعادل ایجاد کنید. شما باید تغذیه خود را به طوری تنظیم کنید که مصرف غذا های مفید بیشتر در دستور کار باشد. این کار باعث می شود که بدن عمل سم زدایی را انجام داده و در نتیجه بتوانید استفاده بهینه تری از ذهن خود داشته باشید.
به طور کلی، گرمی جات تاثیر مثبت تری بر حافظه دارد. عسل یکی از مفید ترین مواد غذایی است که می‌توانید استفاده کنید. تا جایی که می‌توانید این ماده غذایی را در برنامه غذایی خود قرار دهید. البته باید بگوییم که آبلیمو و عسل و خاکشیر می‌تواند تاثیر بیشتری نسبت به عسل تنها داشته باشد.

 

ورزش چگونه می‌تواند به حافظه ما کمک کند؟

سومین فاکتوری که می‌تواند در میزان حافظه موثر باشد، ورزش کردن است. ورزش هایی وجود دارد که برای شما این امکان را فراهم می‌کند تا استفاده بهتری از حافظه خود داشته باشید.
یکی از موثر ترین ورزش ها در این زمینه، super brain yoga هست. شما می‌توانید روزانه‌ ۱۴ بار این ورزش را انجام دهید.
طرز انجام این ورزش این گونه است. ‌ما باید در حالت ایستاده لاله های گوش خود را با انگشت های صبابه و شصت به صورت‌ ضربدری بگیرید. سپس به صورت نرم میشینیم و بلند می شویم. هنگام نشستن، دم عمیق میگیریم و در هنگام بلند شدن، بازدم عمیق
انجام دادن این فعالیت می‌تواند تاثیر زیادی در میزان حافظه شما داشته باشد.

اخرین فاکتور برای روش های تقویت حافظه

آخرین فاکتوری که امروز می‌خواهیم درباره آن صحبت کنیم، تکنیک هایی است که برای حفظ کردن از آن ها استفاده می‌کنیم. حفظ کردن هر محتوایی نیازمند یک تکنیک منحصر به فرد می باشد. ما باید با تکنیک های مختلف پرورش مغز و حافظه آشنا باشیم. مثلا برای حفظ اعداد از چه روشی باید استفاده کنیم؟ اعداد چطور؟ مطالب درسی چه تکنیکی؟
شما می توانید با جستجو در اینترنت با این تکنیک ها آشنایی بیشتری پیدا کنید. اما باید دقت داشته باشید که تمرین کردن این تکنیک ها هم بسیار تاثیر گذار است. فعالیت هایی که می‌تواند به شما کمک کنند عبارت است از حل جدول و بازی های ریاضی.

امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. روز خوبی داشته باشید.

درباره ی سید‌یاسر موسوی

سید یاسر موسوی
بنیانگذار و موسس گروه آموزشی تیک لرن24 هستم. بیشتر از 10 ساله که دارم در همه سطوح زبان انگلیسی تدریس می کنم. همیشه معلم بودن بهم حس خوبی رو میداده و یه آرزوی خیلی بزرگ داشتم، اونم این که بتونم زبان انگلیسی رو به صورت گسترده تری به همه مردم عزیز کشورم ارائه بدم. گروه آموزشی تیک لرن24 در نتیجه همون اشتیاق سوزان به وجود اومد. توی این سایت هر چیزی که در مورد آموزش زبان انگلیسی بشه را بهتون از صفر تا صدش رو ارائه خواهیم داد.

میخواهم شنبه های هر هفته آموزش های اختصاصی گروه تیک لرن 24 را در ایمیلم دریافت کنم

همچنین ببینید

اهمیت استمرار در یادگیری زبان انگلیسی

گروه آموزش زبان انگلیسی تیک لرن ۲۴ در این مقاله مشاوره ای قصد دارد تا شما را با یکی از مهم ترین فاکتور های یادگیری زبان انگلیسی، یعنی استمرار در آن، آشنا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.