خانه / دسته‌بندی نشده / ۱۰ نکته طلایی برای گرفتن نمره خوب در آزمون تافل

۱۰ نکته طلایی برای گرفتن نمره خوب در آزمون تافل

۱۰ نکته طلایی برای گرفتن نمره خوب در آزمون تافلReviewed by سهیل عابدین پور on Oct 16Rating: 5.0چگونه با 10 نکته طلایی درآزمون تافل نمره خوب بگیریم؟

موضوع مقاله: ۱۰ نکته طلایی برای گرفتن نمره خوب در آزمون تافل

دسته مقاله: آموزشی

مدت زمان مطالعه مقاله: ۵ دقیقه

توصیه تیک لرن ۲۴ : تافل یکی از سخت ترین امتحان هایی است که شما در آن شرکت می کنید. برای این که بتوانید نمره خوبی در این امتحان کسب کنید باید سخت تلاش کنید. این جا ما یک لیست از کار هایی را تهیه کرده ایم که با انجام دادن آن ها می توانید نمره قابل قبولی در تافل بگیرید.

۱- مطمئن شوید که می دانید تافل چیست!

تافل یک امتحان زبان انگلیسی است. این امتحان توسط کمپانی آمریکایی ای تی اس طراحی شده است. در این امتحان مهارت های نوشتن و خواندن و گوش کردن و صحبت کردن شما به چالش کشیده می شود تا مطمئن شوند که شما می توانید در دانشگاه های آمریکا به خوبی درس بخوانید و مشکلی با متوجه شدن جملات ندارید.

هر بخش شامل سی نمره است که در مجموع می شود ۱۲۰ نمره. شما تافل را تجدید نمی شوید و یا قبول هم نمی شوید. هر دانشگاهی که بخواهید بروید به یک نمره خاص تافل نیاز دارد. بعضی از دانشگاه ها هم یک نمره مشخص از یک بخش امتحان را لازم دارند. برای مثال نمره ۲۴ از سی در بخش صحبت کردن. قبل از این که در این امتحان شرکت کنید تحقیق کنید که دانشگاه مورد نظر شما به چه نمره ای نیاز دارد.

۲- آماده تافل باشید.

برای داشتن آمادگی کامل برای شرکت در تافل باید شش ماه تا یک سال وقت بگذارید. اگر تاکنون در این امتحان شرکت نکرده اید باید یک سال وقت بگذارید تا بتوانید به خوبی خودتان را آماده کنید.

وقتی که می خواهید به سوال ها جواب دهید نباید شوکه شوید. باید قبلا تمام سوال ها را کار کرده باشید. باید با هر نوع متنی آشنایی داشته باشید تا به مشکل برنخورید. باید بدانید که دقیقا باید چه جوابی به هر سوالی بدهید. برای این کار باید آمادگی خیلی بالایی داشته باشید.

هم چنین باید بدانید که برای دانشگاه مورد نظر باید چه نمره ای کسب کنید. در این صورت می توانید بهتر برنامه ریزی کنید. بعضی از دانشگاه ها نمره کلی شما را ملاک قرار می دهند و بعضی ها هم نمره یک بخش مثل نوشتن. باید بدانید که در کدام بخش باید عملکرد بهتری داشته باشید تا بتوانید نتایج مورد نظر خود را بگیرید.

سعی نکنید تنهایی خودتان را آماده کنید. یک کتاب کمک درسی بخرید یا از یک معلم بخواهید تا به شما کمک کند. حتی می توانید در یکی از کلاس های تافل شرکت کنید. شما به یک نفر نیاز دارید تا در تلفظ ها به شما کمک کند و متن های شما را بخواند و هم چنین صحبت کردن شما را چک کند. با یکی از دوستان خود که تا کنون در تا فل شرکت کرده اند صحبت کنید. از آنها بپرسید که  چه کار هایی برای آماده سازی خود انجام داده اند. می توانید به مدرسه نزدیک خانه خود بروید. می توانید در کلاس های تافل آن شرکت کنید.

۳- همه چیز را بخوانید و به همه چیز گوش کنید.

در امتحان تافل شما باید یک متن را درباره تاریخ امریکا یا زمین شناسی یا چیزی در همین رابطه بخوانید. هم چنین باید به یک فایل صوتی هم گوش کنید و با توجه به آن به سوال ها پاسخ دهید.

وقتی که دارید خودتان را برای امتمحان تافل آماده می کنید نباید فقط به چیز هایی که علاقه دارید گوش کنید یا فقط انها را بخوانید. باید حجم بزرگی  از کلمات را یاد بگیرید تا بتوانید در هر موضوعی چیزی برای گفتن داشته باشید. زیرا شما نمی دانید که موضوع متن های تافل چیست. ممکن است کلمه ای را یاد نداشته باشید و آن وقت به مشکل خواهید خورد.

منابع خوبی در اینترنت وجود دارند که می توانید به آنها گوش دهید. برای مثال بی بی سی و ان پی آر و تد تاکس و صدای آمریکا منابعی غنی برای گوش کردن هستند که با گوش کردن به آنها می توانید مهارت های خود را تقویت کنید.

اگر تازه فعالیت های خود را آغاز کرده اید و گوش کردن به این چیز ها برای شما سخت است می توانید به منابع زیر مراجعه کنید.

ای اس ال پاد: در این قسمت ها دیالوگ ها کوتاه هستند و در آن موضوعات مختلفی وجود دارد. در این دیالوگ ها می توانید کلمات زیادی را پیدا کنید. هم چنین می توانید اصطلاحات جدید را هم یاد بگیرید. می توانید متن آنها را هم از اینترنت دانلود کنید.

یادگیری زبان انگلیسی با صدای آمریکا: در این بخش می توانید خبر ها را به صورت متن پیدا کنید. این خبر ها بسیار شبیه خبر هایی است که در شبکه های صدای آمریکا پخش می شود. اما تفاوت این دو در این است که در متن ها از کلمات ساده تری استفاده شده تا فهمیدن آنها راحت تر باشد.

۴- یادداشت برداری را یاد بگیرید.

یادداشت برداری یک توانایی مهم است که در قسمت های مختلفی از امتحان تافل هم چون گوش کردن و صحبت کردن و نوشتن به آن نیاز خواهید داشت. هم چنین می توانید از آن در دانشگاه هم استفاده کنید.

در قسمت گوش کردن امتحان شما فقط یک بار می توانید به کلیپ گوش کنید. نمی توانید به عقب برگشته و دوباره گوش کنید. سپس باید با توجه به چیزی که شنیده اید به سوال ها پاسخ دهید و صحبت کنید و درباره آن انشا بنویسید. در نتیجه شما باید از آن چه که شنیده اید یادداشت برداری کنید. افرادی که می توانند به خوبی یادداشت برداری کنند می توانند نمره بهتری هم کسب کنند.

این توانایی را می توانید فقط با تمرین و تکرار به دست آورید.

سعی نکنید تک تک کلماتی را که می شنوید را یادداشت کنید. فقط کلماتی را که متوجه می شوید را ننویسید. اطلاعات مهمی را که به کارتان می آید را یادداشت کنید.

از سمبل ها و کلمات مخفف استفاده کنید. هر کسی می تواند دستگاهی جداگانه از این حرف ها و شکل ها برای خود داشته باشد.

باید هنگامی که به بی بی سی یا تد تاکس گوش می دهید هم یاددشات برداری کنید. این می تواند تمرینی مناسب برای شما باشد. وقتی که کلیپ تمام شد می توانید یاددشات های خود را با متن کلیپ مقایسه کنید و ببینید که تا چه حد یادداشت برداری موثری داشته اید.

اگر یک کلیپ بسیار طولانی است و یادداشت برداری از آن برای شما سخت است می توانید از کلیپ های کوتاه تر استفاده کنید.

تافل

۵-مطمئن شوید که تلفظ ها را در ازمون تافل به درستی انجام می دهید.

در قسمت مکالمه می توانید از لهجه استفاده کنید. نیازی نیست که هر کلمه را عالی و بدون نقص تلفظ کنید ولی تلفظ های شما باید واضح و قابل فهم باشد.

در قسمت مکالمه ملاک نمره دادن این ها هستند:

  • میزان دقت شما در پاسخ به سوال ها.
  • گرامر و کلماتی که از آنها در مکالمه خود استفاده می کنید.
  • فردی که به شما نمره می دهد تا چه حد متوجه منظور شما می شود.

این قسمت بخشی است که شما حتما باید با یک متخصص آنرا تمرین کنید. یک نفر باید با شما صحبت کند تا نقاط قوت و ضعف شما را به شما بگوید.

وقتی که می خواهید خودتان روی قسمت مکالمه کار کنید می توانید صدای خود را ضبط کنید. بیشتر لپ تاپ ها و کامپیوتر ها قابلیت ضبط صدا را دارند. ضبط کردن صدا به دو دلیل اهمیت دارد:

می توانید به صدای خود گوش کرده و پاسخ های خود را ارزیابی کنید.

می توانید به صحبت کردن با کامپیوتر عادت کنید.

۶- به نوشتن با کیبورد عادت کنید.

آخرین بخش امتحان تافل نوشتن است. برای نوشتن جواب های خود در کامپیوتر باید از کیبورد استفاده کنید. اگر به نوشتن با کیبورد عادت نداشته باشید وقتتان هدر خواهد رفت.

باید آن قدر تمرین کنید تا بدانید که حرف ها در کجا قرار دارند و چگونه باید حرف ها را بزرگ کنید.

۷- نوشتن یک انشای انگلیسی را یاد بگیرید؟

همان طور که در بخش ششم گفتیم آخرین بخش در امتحان تافل نوشتن است. در این بخش شما باید یک انشای انگلیسی ۳۰۰ کلمه ای را کم تر از سی دقیقه بنویسید.

تا جایی که می توانید انشا نویسی را تمرین کنید.

انشا نویسی انگلیسی فرمت و حالت خاصی دارد. این فرمت با چیزی که در صحبت کردن استفاده می کردید متفاوت است.

معمولا انشا را باید به این روش بنویسید:

مقدمه: در این بخش شما باید بگویید که انشای شما در چه رابطه ای است و قرار است درباره چه چیزهایی صحبت کنید.

بدنه: در این بخش شما باید دو تا سه پاراگراف بنویسید. در این جا باید نظرات خود را بنویسید و آنرا گسترش دهید.

نتیجه گیری: باید در یک پاراگراف انشای خود را خلاصه کرده و چکیده ی آن را نتیجه گیری گنید.

جمله اول پاراگراف شما باید بگوید که این پاراگراف شامل چه چیز هایی می شود. باید در بقیه پاراگراف درباره آن توضیح دهید و مثال هایی برای آن بیاورید.

نکاتی دیگر در مورد انشا:

وقتی می خواهید نوشتن را تمرین کنید نگران زمان نباشید. تا جایی هر زمان که می خواهید به نوشتن ادامه دهید تا انشای خود را کامل کنید. در ادامه می توانید پیشرفت کرده و انشا را در زمان کمتری به اتمام برسانید.

وقتی که کمی پیشرفت کردید و بهتر شدید برای خود زمان تعیین کنید. سعی کنید در کمتر از سی دقیقه ۳۰۰ کلمه بنویسید.

سوال هایی طرح کرده و به آنها پاسخ دهید. اگر در سوال از شما خواسته شده است که بین دو چیز یکی را انتخاب کنید پس این کار را بکنید. نباید درباره هر دومورد بحث کنید. در این بخش درست یا غلط وجود ندارد. شما با توه به چیز هایی که گفته اید نمره خواهید گرفت.

سعی کنید انشای خود را در کامپیوتر بنویسید.  نوشتن با دست وقت شما را خواهد گرفت.

انشایتان را ساده بنویسید.

۸- تمرین تمرین تمرین.

این بهترین نکته ایست که می توانم به شما بگویم. دانش آموزان همیشه دنبال یک روش یا راز هستند تا بتوانند با استفاده از آن نمره بهتری در تافل بگیرند. حالا که می دانید تافل چیست تنها چیزی که می تواند به شما کمک کند تمرین کردن است. پس از همین الان شروع به تمرین کردن کنید.

چیزی را که در بخش دوم گفتم را باز تکرار می کنم. وقتی که می خواهید به سوال ها پاسخ دهید نباید شوکه شوید. باید از قبل هر نوع سوالی را تمرین کرده باشید تا برای هر چیزی آماده شده باشید.

برای تمرین کردن می توانید کتاب های کمک درسی بخرید.
هم چنین می توانید نمونه سوال ها را هم از اینترنت دانلود کنید.
وقتی که خواستید به سوالات پاسخ دهید بگذاریئ تلویزیون یا رادیو روشن باشد.
در سالن امتحان ممکن است چیز های زیادی باشد که باعث پرت شدن حواس شما شود.
برای همین بهتر است از قبل خودتان را برای این آماده کنید. شاید وقتی که خواستید قسمت گوش کردن را شروع کنید نفر کنار شما در حال گفتگو باشد. شما باید بتوانید تمرکز کنید.
شما نمی دانید چه اتفاقی ممکن است بیافتد. پس برای هر چیزی آماده باشید.

۹- یاد بگیرید چگونه باید آرامش خود را حفظ کنید.

این قسمت یکی از مهم ترین نکته هاست. بیایید صادق باشیم. این قسمت خیلی مهم است و اصلا هم ساده نیست.
این امتحان خیلی سخت است و شما باید بتوانید آرامش خود را حفظ کرده و استرس را به خود راه ندهید.

قبل از امتحان: اگر می توانید زود تر از امتحان به سالن امتحان بروید تا با جو آنجا آشنا شوید. باید بدانید که چقدر طول می کشد تا به مکان برگزاری امتحان برسید تا سر وقت آنجا باشید. روز قبل از امتحان باید استراحت کنید و ذهن خود را خالی کنید. شب قبل امتحان باید به مقدار کافی بخوابید.

روز امتحان: صبحانه خوب بخورید. قبل از این که خانه را ترک کنید ذهن خود را گرم کنید. یک متن انگلیسی را به مدت سی ذقیقه بخوانید. بهتر است چیزی را که قبلا خوانده اید را دوباره بخوانید. به یک کلیپ انگلیسی گوش کنید.

حین امتحان: قبل از شروع یک نفس عمیق بکشید. بین قسمت مکالمه و گوش کردن  امتحان تافل ده دقیقه می توانید استراحت کنید. از این زمان می توانید استفاده کنید تا به دستشویی بروید یا چیزی بخورید.

اگر سوالی را جواب ندادید یا احساس کردید به یک سوال به خوبی جواب ندادید نگران نباشید. در این زمان باید به قسمت های بعدی بروید و به سوال های بعدی با تمرکز پاسخ دهید. خراب کردن یک سوال نباید برای شما به مشکلی بزرگ تبدیل شود.

۱۰-حداقل دوبار در آزمون تافل شرکت کنید.

به یادداشته باشید که هیچ کس نمره تافل شما را نخواهد دانست مگر این که شما به آنها بگویید. دانشگاهی که می خواهید در آن شرکت کنید نمی داند که شما یک بار در این آزمون شرکت کرده اید یا ده بار. آنها فقط نمره ای را می دانند که شما به آنها می گویید. اگر دفعه اول نمره خوبی کسب نکردید نگران نباشید.
می توانید هر چند بار که می خواهید در این آزمون شرکت کنید.

تعداد کمی از دانش آموزان در بار اول نمره ای را که می خواهند می گیرند.

اگر برای اولین بار در این آزمون شرکت می کنید ممکن است این چیز ها برای شما مفید باشد:

آزمون خیلی خیلی سریع پیش خواهد رفت.

در بعضی از مراکز افراد زیادی شرکت کننده وجود دارد و ممکن است سر و صدای زیادی وجود داشته باشد.

باید با سر و صدا های اطراف کنار بیایید و روی سوال های خود تمرکز کنید.

درباره ی سید‌یاسر موسوی

سید یاسر موسوی
بنیانگذار و موسس گروه آموزشی تیک لرن24 هستم. بیشتر از 10 ساله که دارم در همه سطوح زبان انگلیسی تدریس می کنم. همیشه معلم بودن بهم حس خوبی رو میداده و یه آرزوی خیلی بزرگ داشتم، اونم این که بتونم زبان انگلیسی رو به صورت گسترده تری به همه مردم عزیز کشورم ارائه بدم. گروه آموزشی تیک لرن24 در نتیجه همون اشتیاق سوزان به وجود اومد. توی این سایت هر چیزی که در مورد آموزش زبان انگلیسی بشه را بهتون از صفر تا صدش رو ارائه خواهیم داد.

میخواهم شنبه های هر هفته آموزش های اختصاصی گروه تیک لرن 24 را در ایمیلم دریافت کنم

همچنین ببینید

آموزش زبان انگلیسی با بازی رایانه ای-۱۱

آموزش زبان انگلیسی با بازی رایانه ای-۱۱

  برای هر شخصی تماشای بازی فوتبال یکی از مهیج ترین کارهای دنیاست. به دلیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *